close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć
 • AKTUALNOŚCI

 • 11 maja 2014

  Film zrealizowany przez Giełdę Papierów Wartościowych i fundację Instytut Lecha Wałęsy.

   

   

  Rok 2014 jest szczególny, ponieważ przypada na niego wiele wyjątkowych rocznic, w tym najważniejsza - 25-lecie pierwszych wolnych wyborów. W 1989 roku otworzyliśmy nowy rozdział w historii naszego kraju i rozpoczęliśmy proces istotnych zmian politycznych, społecznym oraz gruntownych przemian gospodarczych. Rozwój rynku kapitałowego oraz procesy prywatyzacji były głównym motorem odbudowy gospodarki rynkowej. GPW jest symbolem jednego z największych osiągnięć gospodarki Wolnej Polski -- rynku kapitałowego. Bez wydarzeń 1989 roku nie byłoby gospodarki wolnorynkowej, ani warszawskiej giełdy.

  Po 52 latach przerwy Giełda Papierów Wartościowych wznowiła swoją działalność 16 kwietnia 1991 roku. W niespełna dwa lata po wolnych wyborach odbyła się pierwsza sesja giełdowa z udziałem 7 domów maklerskich, na której notowano akcje 5 spółek. Wpłynęło wówczas 112 zleceń kupna i sprzedaży, a łączny obrót giełdy wyniósł 1.990 zł. Obecnie GPW jest największą giełdą regionu Europy Środkowo-Wschodniej i jednym z najdynamiczniej rozwijających się europejskich rynków. Na obu rynkach akcji notowanych jest prawie 900 emitentów, a wśród jej członków znajduje się ponad 50 instytucji zarówno krajowych, jak i zagranicznych, a w 2013 r. średnie obroty na sesję na Głównym Rynku wyniosły 891 mln zł.

  Rozwój GPW nie byłby możliwy, gdyby nie wolnorynkowa gospodarka i entuzjazm Polaków do aktywnego uczestniczenia w przemianach gospodarczych. Giełda stała się istotnym elementem zasilania polskich przedsiębiorstw w kapitał i dywersyfikacji oszczędności obywateli. Stała się też efektywnym narzędziem promocji polskiego rynku na arenie międzynarodowej. Pomogły temu dobre regulacje, sprawnie funkcjonujący nadzór, nowoczesna, typowa dla dojrzałych rynków infrastruktura zapewniająca bezpieczeństwo obrotu i przeprowadzenia transakcji oraz bogata oferta produktowa skierowana do zróżnicowanej bazy krajowych i zagranicznych inwestorów.

  GPW uznaje to za zaszczyt, że może być partnerem obchodów upamiętniających 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce, które zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta RP.

   

  (źródło: GPW)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: