close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć
 • AKTUALNOŚCI

 • 11 maja 2014

  Z okazji Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja ambasador Piotr Ciećwierz wydał przyjęcie dla przedstawicieli libijskich władz oraz członków korpusu dyplomatycznego. 223 rocznica uchwalenia Konstytucji była okazją do przypomnienia o dwóch innych ważnych rocznicach w historii Polski.

   

  Podczas przyjęcia ambasador wygłosił okolicznościowe przemówienie w języku arabskim i angielskim. W swym wystąpieniu odniósł się do przypadającego w tym roku 25-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce i związanych z nimi istotnymi przemianami politycznymi i społecznymi, 15 rocznicy przystąpienia naszego kraju do NATO oraz 10 rocznicy wejścia do Unii Europejskiej. Władze Libii reprezentowane były m. in. przez wicepremiera, Pana Abd al-Salam’a Muhammad’a al-Gadi oraz wiceminister Spraw Zagranicznych, Panią Wafę Bugaigis.

   

  Konstytucja 3 Maja 1791 roku - Jan Matejko

   

  Uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów miała uregulować system prawny państwa. Była pierwszą spisaną tego typu ustawą w Europie i drugą na świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki z 1787 roku. Począwszy od roku 1795, w którym nastąpił III rozbiór Rzeczypospolitej, przez 123 lata Konstytucja była symbolem walki narodu o niepodległość, jednakże samo święto zostało zawieszone. Przywrócone zostało w 1919 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W 1946 roku, ówczesne władze państwa polskiego zawiesiły obchody święta narodowego 3 Maja, a w 1951 roku zostało ono zdelegalizowane. Po zmianie ustroju politycznego, w 1990 roku święto 3 Maja zostało ponownie ustanowione jako święto narodowe. 

  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: