close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć
 • AKTUALNOŚCI

 • 1 sierpnia 2014

  W związku z trwającymi w Trypolisie walkami oraz nieprzewidywalnością dalszego rozwoju sytuacji bezpieczeństwa w całym kraju, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podjął decyzję o czasowym zawieszeniu z dniem 31 lipca 2014 r. - do odwołania - działalności Ambasady RP w Libii. Wszyscy polscy dyplomaci opuścili Trypolis i powrócili do Polski.

  Z uwagi na rozwój wydarzeń Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej pomogło również w powrocie do kraju polskim obywatelom przebywającym na terytorium Libii, którzy zgłosili taką wolę służbom konsularnym. Grupa 24 osób w piątek bezpiecznie przybyła do Polski. Strona polska umożliwiła ponadto opuszczenie Libii 2 obywatelom Litwy i 6 obywatelom Słowacji.

   

  Informujemy, że w mocy pozostają ostrzeżenia MSZ z 28 lipca i 22 maja 2014 roku i ponownie apelujemy do obywateli polskich o powstrzymanie się od wszelkich podroży do Libii. Osoby, które mimo to zdecydują się na wyjazd i pozostanie w tym kraju informujemy, że polskie służby konsularne - wobec braku ich obecności w Libii - mają bardzo ograniczoną możliwość zapewniania pomocy konsularnej. Będzie ona świadczona przez konsulów z państw ościennych: Egiptu oraz Tunezji.

   

  Przypominamy, że obywatele RP mogą – na podstawie art. 23 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej – w sytuacjach nadzwyczajnych zwracać się o pomoc do urzędu konsularnego dowolnego państwa członkowskiego UE nadal działającego w Trypolisie.

   

  Przejęcie zadań Ambasady RP w Libii

   

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, iż wykonywanie czynności konsularnych dotyczących Państwa Libia zostało powierzone Ambasadzie RP w Kairze. Natomiast funkcje konsularne związane z Republiką Czadu i Republiką Nigru przekazane zostały Ambasadzie RP w Tunisie. Stan ten przewidziany jest do czasu wznowienia działalności Ambasady RP w Trypolisie. Dane kontaktowe obu placówek zamieszczone są na stronach internetowych Ambasad RP w Egipcie i w Tunezji.

   

  Ostrzeżenie dla podróżujących dotyczące Libii

   

  W związku z trwającymi w Trypolisie walkami oraz sytuacją bezpieczeństwa w całym kraju, MSZ zdecydowanie zaleca obywatelom polskim przebywającym w tym kraju rozważenie możliwości opuszczenia Libii wszelkimi dostępnymi środkami komercyjnymi do czasu unormowania się sytuacji. Osoby, które wbrew powyższemu zdecydują się na pozostanie w Libii informujemy, że w związku z nieprzewidywalnością rozwoju sytuacji polskie służby konsularne mogą mieć bardzo ograniczoną możliwość świadczenia pomocy konsularnej.

   

  MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: